Дебют льва яшина в футболі був провальним – цікаві факти

Лев Яшин … Немає такого футбольного вболівальника, причому, не тільки в нашій країні, але і у всьому світі, яка не чула б імені цього легендарного радянського воротаря. Олімпійський чемпіон, чемпіон Європи, неодноразовий переможець чемпіонатів СРСР у складі московського «Динамо». У 1963 році визнаний кращим футболістом Європи за версією французького журналу «Франс Футбол». Про подібну кар’єрі можна тільки мріяти, але дебют молодого голкіпера у великому футболі був далеко не найвдалішим. Мало хто знає, що його кар’єра могла закінчитися після перших двох матчів, проведених в чемпіонатах СРСР.

2 липня 1950 року московському стадіоні «Динамо» проходила зустріч двох старих клубів-суперників. Матч між «Динамо» і «Спартаком» прийшли подивитися 60 000 уболівальників. У воротах динамівців – Олексій Хомич, найсильніший воротар країни перших повоєнних років. Під час турне динамівців по Великобританії восени 1945 року, родоначальники футболу, уражені грою радянського голкіпера, прозвали його «Тигром».

І в матчі зі «Спартаком» Хомич був на висоті. На 65-й хвилині динамівець Савдунін відкрив рахунок, і команда мала всі шанси на перемогу. Але вже через 10 хвилин Хомич, відбивши черговий удар, не зміг встати з газону – травма. У воротах «Динамо» з’явився молодий дублер, 20-річний Лев Яшин.

Минуло всього 2 хвилини, і спартаківці отримали право на штрафний удар. Нападаючий «Спартака» Олексій Парамонов направив м’яч по високій дузі в штрафний майданчик «Динамо».

Яшин вибіг на перехоплення і зіткнувся зі своїм же одноклубником Всеволодом Блинковим, збивши його з ніг. Спритнішим за всіх у цій ситуації виявився спартаківець Микола Паршин, головою переправив м’яч у порожні ворота. Динамівці втратили вірну перемогу.

Після гри один з високопоставлених чинів МВС, який курирував клуб, зажадав від тренера М. Семичастного: «Щоб на поле я його більше не бачив!» Правда, Михайло Васильович пішов на ризик: через 4 дні випустив Яшина на гру з тбіліськими динамівцями. У тій зустрічі молодий голкіпер пропустив ще 4 м’ячі, і хоча москвичі перемогли з рахунком 5: 4, гру Яшина визнали провальною.

Лев Іванович надовго був відправлений в глибокий запас. Яшин подумував навіть про те, щоб завершити футбольну кар’єру, і всерйоз зайнявся хокеєм з шайбою – новим видом спорту в нашій країні. У складі хокейного «Динамо» він виграв Кубок СРСР і став бронзовим призером чемпіонату країни. У 1954 році його включили в число кандидатів на участь в чемпіонаті світу з хокею.

Можливо, що хокейний світ дізнався б незабаром про голкіпера Яшина, але закінчувалася кар’єра великого «Тигра» – Олексія Хомича, і у Льва з’явився шанс знову проявити себе у футболі. Після деяких сумнівів, він залишив льодовий майданчик і 20 років захищав ворота рідного футбольного «Динамо» і збірної СРСР. Як бачимо, він не помилився: Яшин був визнаний кращим воротарем 20-го століття.